Skip to main content

Programovanie robotov v NX

Autor: 11. apríla 201615 augusta, 2018NX – Novinky

Keď spisovateľ Karel Čapek použil slovo „robot“ vo svojom diele R.U.R., mohol mať asi len hmlistú predstavu o tom, kde všade sa bude toto – vtedy len slovo – dnes využívať.
Od tých čias sa „robot“ stal bežným pojmom, a využitie „zariadenia“, ktoré toto slovo reprezentuje, rastie neustále. Ich použitie je dnes vidieť takmer v každej oblasti, ako napríklad aj v technológii trieskového obrábania. Čoraz častejšie použitie v obrábaní má za následok zvýšenie opakovanej presnosti a zaťaženia robotov v poslednej dobe, ale aj niektoré technické prednosti robotov oproti obrábacím strojom. Tieto prednosti sú najmä flexibilita, cena, jednoduchšie umiestnenie na dielni, opracovanie veľkých dielcov, možnosť manipulácie so súčiastkou, a použitie na rôzne technológie (brúsenie, rezanie, lepenie, …).

Okrem toho sa aj ich programovanie stáva čoraz jednoduchším, k čomu už napomáha aj NX. Od verzie NX 10.0.2. je možné „offline“ pripravovať programy pre obrábanie s robotmi, ako aj simuláciu tohto procesu s celou kinematikou robota. Siemens PLM integroval svoje osvedčené riešenia pre pokročilé programovanie robotov zo softvérového riešenia Tecnomatix do NX. Pričom na prípravu opracovania sa používajú štandardné operácie na prípravu frézovania v NX CAM. Z pohľadu kinematiky je možné samotného robota pripevniť na portál či koľajnice, alebo kombinovať s otočným stolom. Aktuálne sú podporované štandardné výstupy pre bežné značky robotov ako:

  • ABB RAPID (S4, S4C, S4C+, IrC5)
  • KUKA KRL  (KRC 1/2/3/4)
  • FANUC TPE (RJ2, RJ3, R30iA, R30iB)
  • SINUMERIK 840D

Ak by nebol štandardný výstup dostačujúci, tak nový NX CAM  „Post Configurátor“ nám umožňuje doladiť tieto výstupy podľa ďalších požiadaviek. Riešenie programovania robotov v NX CAM môže byť plne organizované pod Teamcentrom, ako aj ostatné NX CAD či CAM dáta.

Všeobecné informácie o produkte NX CAM Robotics Programming nájdete aj v letáku TU
alebo v prezentačnom videu: