Skip to main content

NX12 – začiatok novej éry CAx systémov?

Autor: 19. februára 201815 augusta, 2018NX – Novinky

Digitálne dvojča, Internet of Things, Industry 4.0. To sú pojmy, ktoré sa dnes objavujú takmer všade, najmä v spojitosti s tým ako budú fungovať zariadenia v blízkej budúcnosti. Ako presne bude vyzerať svet o pár rokov vďaka týmto fenoménom je dnes ťažké predpovedať, ale jedna vec sa dá povedať takmer určite. V budúcnosti budú mať takmer všetky zariadenia viac elektroniky ako je to dnes, a to aj také, od ktorých by sme to nečakali. Zároveň ich tvary budú vďaka možnostiam 3D tlače ešte sofistikovanejšie. Tieto zmeny výrobkov vyvolávajú aj požiadavky na zmeny postupov ako sa vyvíjajú. NX12 je prvou verziou, ktorá ukazuje kam by sa vývoj CAx systémov mal uberať v blízkej dobe.

Konštruktéri mechanickej časti, elektro konštruktéri či programátori budú musieť spolupracovať ešte užšie ako dnes. Ideálne v jednom prostredí a na rovnakých dátach. Siemens si to uvedomuje a s cieľom posilniť možnosti takejto spolupráce, integroval do NX12 softvérové portfólio Mentor Graphics pre návrh dosiek plošných spojov. NX12 sa tak stáva prvým systémom, ktorý spája mechanický, elektrický a riadiaci systém v jednej multidisciplinárnej platforme.

S nastupujúcim trendom 3D tlače získavajú konštruktéri úplne nové možnosti ako môžu tvoriť svoje výrobky. Nemusia svoju pozornosť orientovať tak striktne na vyrobiteľnosť, ale môžu viac prihliadať na funkčnosť. V tom by im mohla pomôcť tzv. topologická optimalizácia. Konštruktér zadá okrajové podmienky, kde a ako musí byť nový výrobok uchytený, ktoré časti geometrie sa nesmú pohnúť, odkiaľ a aké zaťaženie sa očakáva, a systém navrhne optimálny tvar. Ten je možné použiť pre 3D tlač alebo ako základ pre tvorbu dizajnu pre konvenčné obrábanie.

Výsledkom z topologickej optimalizácie je model, ktorý je svojou štruktúrou podobný modelu, ktorý vzniká z 3D skenera. Množstvo bežných strojárskych CAD systémov s takýmito modelmi nevie pracovať, iba ich otvoriť a prezerať. NX12 však obsahuje technológiu tzv. „konvergentného modelovania“, kedy je možné kombinovať geometriu z topologickej optimalizácie alebo 3D scanera z klasickou CAD geometriou.

NX bol prvým systémom, ktorý podporoval programovanie aditívnych obrábacích centier (napr. Lasertec 65 3D od DMG MORI). V NX12 prichádza s podporou tvorby návrhov, ktoré sú práve určené pre výrobu na takýchto kombinovaných centrách. To umožňuje robiť výrazne ľahšie komponenty pri zachovaní ich požadovaných vlastností.

Zdá sa, že vo vývoji CAx systémov môžeme očakávať výrazné zmeny. NX sa stal už niekoľkokrát priekopníkom v nových zaujímavých technológiách a má všetky predpoklady na to, aby to tak ostalo aj naďalej. Momentálne má najlepšie možnosti ako pripraviť nástroj, ktorý bude schopný pokryť potreby vývojárov a konštruktérov moderných IoT zariadení.